איך אפשר לדעת תוך 15 דקות- אם בני זוג ייפרדו?

איך אפשר לדעת תוך 15 דקות- אם בני זוג ייפרדו?

"הוא צוחק כאילו 'בבדיחותא'. במיוחד כשאנחנו מדברים עם הילדים, לפעמים הוא זורק איזו בדיחה שמקטינה אותי. ככה בקטנה. כשאני מעירה לו על זה, הוא אומר 'אבל אני צוחק, זו היתה בדיחה, את לא מבינה הומור?' העניין הוא, שלא פעם, ה'בדיחה' הזו היא בכיוון של לזלזל בי ולהקטין אותי: 'מה אימא מבינה בזה וזה…' ובפעמים האלה, אני מתכווצת עוד קצת, עוד טיפה.  לרוב, התשובה שלו היא: 'אני רוצה לדבר בחופשיות ולא רוצה לחשוב על כל מילה שיוצאת לי מהפה". למרות שהוא יודע שזה פוגע בי, הוא עושה את זה מדי פעם".

כך מספרת לי נטי (פרטי המטופלים בדויים), אמא לשני מתבגרים וילד קטן, בחורה משכילה מנהלת מעבדה באחת מקופות החולים, הבעל בתפקיד בכיר בבנק.

גוטמן, מצא שהסימן הראשון לכך שבני זוג בדרך למדרון חלקלק, הוא אם ויכוח ביניהם מתחיל בעוקצנות או ב"בוז". גוטמן, פסיכולוג ומתמטיקאי עם רקע רחב בסטטיסטיקה, שהבין את החשיבות של מדידות כמותיות של משתנים רבים אצל נבדקים רבים, חקר אלפי זוגות לאורך חמישים שנה, ניבא תוך 15 דקות דיון בין בני זוג, אם הם יישארו נשואים או יתגרשו. הוא מציין מספר פרמטרים שעלו לאחר ניתוח של אלפי זוגות שהגיעו לדירה בסופש' שם התבקשו לנהל דיון על נושא, בזמן שהם מנוטרים ומודדים להם משתנים רבים כמו לחץ דם, דופק וכדומה.

הסימן השני שמעיד על התדרדרות יחסים של בני זוג הוא 'ארבעת המזיקים': ביקורת, בוז, מגננה והיאטמות. הביקורתיות, שהיא שכיחה בכל מערכת יחסים, סוללת את הדרך למזיק הקטלני יותר לזוגיות- שהוא ה"בוז" שמתבטא בעוקצנות, גילגול עיניים, לעג או הומור עויין. בוז על כל צורותיו רעיל למערכות יחסים, ומשדר לבן הזוג שאינו מכבד אותו. בוז נובע ממחשבות שליליות שמתבשלות על אש קטנה במשך זמן רב וכאשר אנו חושבים מחשבות שליליות זה מוביל לקונפליקטים נוספים, וכשהבוז נוכח, מאד קשה לפתור בעיות, אומר גוטמן. מעבר לכך, מחקרים רבים מראים שהורים מהווים מודל לחיקוי לילדיהם, זו סיבה חשובה נוספת לדבר בכבוד זה לזו, הרי לא תרצו שילדיכם יבוזו לאמא או לאבא.

מה עושים? חיבה וההערכה הן חיסון להופעת ה"בוז" בזוגיות. אם תכבדו את זוגכם, הסיכוי שתבוזו לו בשעת מריבה הוא קטן. לזוגות שיש קושי בנושא הערכה לבן הזוג, כדאי לעבוד על זה כדי  להחזיר את ההערכה והחיבה לחייהם, כי כשבני זוג חשים ריחוק זה מזה, יש נטייה להתמקד במאפיינים השליליים של בן הזוג, נטייה שמחזקת את ההרגשה של הבדידות בזוגיות.

כבוד וחיבה הם הבסיס לשיקום הרומנטיקה בנישואים.