איך לריב?

גם לריב צריך לדעת איך….

כאשר בני זוג רבים, נדמה לעיתים שהמטרה של הקונפליקט היא לנצח.

טעות !

אם אתה מנצח, הפרטנר שלך מפסיד, ואם הוא מפסיד- מערכת היחסים מפסידה.

מטרת הקונפליקט היא הבנה. זה לא אומר שאתה מסכים למה שהשני אומר, אלא שמטרתך היא להבין את דברי האחר ולנהל את הקונפליקט. כך, לדברי הפסיכולוג ג'ון גוטמן.

מה קורה כשאנו כועסים? הפסיכולוג הנדריקס- מדמה את שחרור הכעס לבנזין: אם תשפכו בנזין על הרצפה ותשליכו גפרור בוער, מיד תתרומם להבה. אותו בנזין שמותז בסילונים מדודים בזמן הנכון על הניצוץ החשמלי במערכת ההצתה במכונית, יגרום למנוע להתעורר לחיים וליצור כוח המסוגל להפעיל מכונית. באמצעות תהליך בקרה, הלהבה בעלת הפוטנציאל ההרסני והפכה לאנרגייה שימושית. כך, עדיף לשחרר את אנרגיית הכעס בכמויות מדודות ובסביבה בטוחה.

אז איך הופכים את ה"התנגשות" ל"התקשרות"?

  • הכל עניין של טיימינג- כדי להצליח להעביר לצד השני את המסר, חשוב לבחור בעיתוי מתאים: לא כשממהרים לעבודה, או ברגע שחוזרים מהעבודה, לא כשיש הסחות כמו טלפונים וכו' ולא כשעייפים או רעבים.
  • עדיף לבחור מקום מחוץ לבית, מפני שנוכחותם של זרים תסייע לכם להקפיד על גבולות הוויכוח ותכריח אתכם לשמור על נימת קול סבירה, המלצתו של ד"ר דריי.
  • במקום להתקיף את האחר בביקורת פוגענית ובהאשמות, הביעו רגשות ורצונות מבלי לצפות שבן הזוג "ינחש" את כוונותיכם.
  • לעבור מתקשורת שופטת ומכלילה ('אתה אף פעם לא'… 'את כל הזמן'…) או מדיבורים מבטלים ומזלזלים, לתקשורת מכבדת: הקשיבו לבן/ת הזוג, נסו להבין את המסר, למשל ע"י שיקוף דברי האחר. הקשבה פעילה זו ממקסמת את יכולת ההבנה של דברי האחר את עמדותיו ורגשותיו. אם הבנתם באופן שגוי, בקשו מבן/ת הזוג שיסביר את כוונתו/ה.
  • לא לבקר את העושה, אלא התמקדו במעשה
  • ולא לשכוח לשלב הומור בתקשורת שלכם, כך ממליצים מחברי הספר 'אמנות הזוגיות', שמציינים ממצאי מחקרים שהעלו שכאשר בני זוג פיתחו מיומנויות תקשורת יעילה וברורה כבר בתחילת הנישואים, מצליחים לפתח תשתית איתנה לקשר נישואים בריא וממושך (1998 ,Noller & Feeney) .

ומה עם תמרה ועמי, הזוג ש'לא יודעים איך לריב' ?

הם עדיין לומדים איך להתווכח מבלי לפגוע זה בזו, להקשיב באמת מבלי להקטין את האחר או לזלזל בו. כאשר הם רבים ליד הילדים, הם מקפידים להתפייס, כך ילדיהם רואים את הוריהם משלימים ומתחבקים אחרי המריבה ולומדים שזה בסדר לא להסכים, שאפשר לריב, להגיע להבנות ואז להתפייס.