זוגיות "תורת היחסים"

IMG_4971-768x511

זוגיות מטבעה, מזמנת לנו שפע אתגרים. אנחנו מתאהבים, מחליטים להקים משפחה ביחד, ומהר מאד…'עולים על רכבת ההרים של החיים', רצופה בעליות, ירידות, לעיתים ירידות חדות, שמובילות לוויכוחים ומריבות. כל זוג חווה או יחווה משבר בחייו.

'פתאום' התכונות שהכי אהבת אצלה, הופכות באורח 'פלא' לתכונות שמעצבנות אותך. "בתחילת הקשר שלנו, אהבתי איך שהיא היתה מתייחסת לכל הפרטים הקטנים, עכשיו, אני לא יכול לסבול את ה'חפירות' שלה".

רגע . מה קרה כאן? איך פתאום 'יכולת הירידה שלה לפרטים' הפכה ל'חפרנות'? או פעם הוא היה 'מחושב', היום הוא כבר 'קמצן'? הרי מדובר באותה אשה, באותו גבר. מה השתנה?

פרויד, אבי התורה הפסיכואנליטית, אמר כי כשאנו מתאהבים, אנו בעצם משחזרים יחסים שהיו לנו בעבר עם ההורים שלנו.

דניאל שטרן, מחזק את טענתו של פרויד, שהתאהבות היא שחזור של אהבות מוקדמות. באותם מקרים שאותה אהבה מוקדמת עברה שיבוש, היא תצוץ שוב בחיינו הבוגרים עם איזושהי בעיה. שטרן: 'תראו איך תינוק מפתח את הקשר עם ההורה- מבט העיניים, תנועות הגוף בין הורה ותינוק, ומתי זה קורה שוב? כשאנו מתאהבים. לכן,  אותו גבר שהתאהב בגיל 30 הוא התינוק שאהב בגיל 4 חודשים'.

האופן שבו התינוק יוצר וחווה אינטימיות, לומד להבין מהי אינטימיות, יעצב את האופן שבו הוא יבטא ויחווה אינטימיות בבגרותו.

טיפים לתחזוק זוגיות טיפים לזוגיות

אין זוג שאין לו בעיות.

אוקי, ההתאהבות היא שחזור של היחסים שהיו לנו עם ההורים שלנו בינקות.                                               מה עכשיו? מה עושים עם זה?

בטיפול נוכל 'לפגוש' את המקומות הרגישים שלנו מהעבר, את הכפתורים הללו שבן הזוג לוחץ עליהם, והוא בכלל לא ידע שאותו כפתור שמקפיץ לה את ה'פיוז', בכלל לא קשור אליו. נלמד איך להתמודד עם זה ואיך להפוך זוגיות ממורמרת, לזוגיות מאושרת.

יש אנשים שהולכים לטיפול זוגי כבר בתחילת הקשר, כי כשאנו מתאהבים 'באמת' הרי זה שחזור יחסים מהעבר… אז כדי ששניהם יישארו ביחד צריכה להיות מחוייבות וחיבור שהוא יותר מהתאהבות, המטשטשת את יכולתנו לעשות בחירות בעיניים  פקוחות.

ספי ריבלין ז"ל על זוגיות-