69 ?! לא מה שחשבתם…

69 ?   לא מה שחשבתם !

מתווכחים במשך שנים על אותו נושא ולא מגיעים לפתרון?

מתברר כי רוב המריבות בין בני זוג, 69 אחוזים ליתר דיוק, הן בעיות לא פתירות !

רוב הקונפליקטים בחיי הנישואים –הם קבועים,  כך עלה ממחקר ארוך טווח של הפסיכולוג חוקר הנישואים גוטמן. בשיחות המעקב שהוא עורך עם הזוגות, נמצא שגם אחרי שנים, הזוגות עדיין מתווכחים על אותו עניין בדיוק. למרות חילוקי הדעות ביניהם, יש זוגות שמצאו דרך להתמודד עם הבעיות הבלתי פתירות ולשמור אותן על אש קטנה. הם למדו לא לנפח אותן מחוץ לפרופורציה ולהתייחס אליהן בהומור.

יש מקרים שבעיות קבועות כאלה יהרגו את מערכת היחסים. בני הזוג מנהלים את אותו ויכוח פעם אחר פעם ולא פותרים דבר, כיוון שהם תקועים, מתבצרים בעמדתם, וחשים הצפה פיזיולוגית. הם מרגישים יותר פגועים ומתוסכלים והאמון ההדדי נפגע. המרירות, הבוז והאטימות נהפכים לדיירי קבע בוויכוחים שלהם, ואילו ההומור והחיבה נעלמים.

האמון ההדדי בין בני הזוג ואמונם במערכת היחסים שלהם נפגעים והם נלכדים יותר ויותר בתוך השליליות ־ מלכודת הזוגיות. ככל שהמבוי הסתום מחריף, כל אחד מבני הזוג מרגיש שהאחר מתנהג באנוכיות ושאכפת לו רק מעצמו. אולי הם ממשיכים לגור יחד, אבל הם בדרך לחיות חיים מקבילים של בדידות ־ מכת המוות של כל נישואים.

איך יודעים אם זו בעיה לא פתירה?

כשמרגישים דחויים על ידי בן הזוג, כל הזמן מדברים על הבעיה ותקועים איתה, שניכם מבוצרים בעמדותיכם ובסוף אתם מרגישים יותר מתוסכלים והשיחות שלכם על הבעיה חסרות הומור וחיבה.

כאשר מבינים שזו בעיה בלתי פתירה, אפשר לאמץ אסטרטגיות התמודדות אחרות בוויכוח האינסופי הזה, כמו למשל-  הומור, שלפי החוקרים שקד ומעוז, הומור נמצא כאחת התכונות שהופכות אדם למושך ועל פי המחקרים הוא רכיב מרכזי בבחירת בן או בת זוג לא פחות מאשר מראה ומשיכה פיזית.

הפתרון?

תתחילו לשלב הומור: משחקי מילים, פינג־פונג מילולי, השתטות, הצגות, חיקויים, דיבורים מצחיקים, התיילדות ־ הכול הולך. העיקר לצחוק, לשחרר אנדורפינים, להפיג מתח. הומור מקרב בני זוג זה לזה, גורם להם להיות יותר מאושרים, נינוחים ורגועים.

הפסיכולוג דן וייל בספרו ״אחרי ירח״ הדבש״, אומר: ״כשאתם בוחרים בן זוג לטווח ארוך, תמיד תבחרו מערך מסוים של בעיות בלתי פתירות שתוכלו להתמודד איתן בחמישים השנים הבאות.״

קישור לפרסום בעיתון 'במת השרון'-

https://www.facebook.com/107225717475416/posts/164760261721961/?sfnsn=mo

תמונה 69 לא מה שחשבתם