פרשנות והשפעתה על המציאות

איך הפרשנות שלנו משפיעה על המציאות שאנו חווים?

תמר (שם בדוי), בחורה נאה ועדינה, מתכנתת רווקה בתחילת שנות השלושים לחייה, הגיעה לטיפול כדי להתמודד עם מחשבות שליליות שמעסיקות אותה במשך רוב שעות היום ומשבשות לה את איכות החיים לדבריה "אני רואה בחורות אחרות בגילי, יוצאות לדייטים, מבלות, לחלק מהן יש חבר, ואצלי שום דבר. מרוב שאני חוששת ממה שיחשבו עלי אני בקושי מדברת..".

איך אותה מציאות שאנו רואים יכולה להיות מרגיעה ונעימה, אך בשינוי קטן אותה מציאות נתפסת כמפחידה?

במחקר נתנו למשתתפים לצפות בסרטון קצר המתאר שביל פסטורלי ליד חוף הים, בלווי פס קול שמשרה אווירה רגועה ונעימה. הצופים נשאלים לרגשותיהם ועונים כי הם רגועים, נהנים וכו'.  מיד אחר כך הם צופים באותו קטע שנית, אולם  עם פס קול אחר: מוזיקה מאיימת מתוך הסרט ״מלתעות". אותו נוף, אותו שביל, אותו חוף ים שהראו החוקרים לנבדקים (פרופ' אופנהיים, בולבי, 2007) נתפסים עתה כמאיימים וכמפחידים. זוהי הדגמה עוצמתית לדרך שאותה מציאות שראינו יכולה להיתפס כמרגיעה או כמאיימת בהתאם למשמעות שהענקנו לה.

הסיטואציה זהה, אותם משתתפים, אך הפרשנות שניתנה לסיטואציה היא זו שהשפיעה על ההרגשה: נעימה או מפחידה. היכולת לשנות את ה"מוזיקה", את הפסקול, היא זו שמאפשרת לנו לפרש סיטואציה בצורה מסויימת ולהרגיש בהתאם. כלומר יש לנו יכולת להשפיע על הרגשות שאנו חווים, אם נשנה את ה"מוזיקה", את הפרשנות לסיטואציה.

רובנו מתמקדים במה שחסר, מה אין לי במערכת היחסים עם בת הזוג, מה הוא צריך לשנות כדי שהחיים יהיו נעימים, ועוד ועוד. ההתמקדות בחצי הכוס הריקה, במה שאין, היא התמקדות בהיבטים השליליים של החיים, שמורידה אותנו. כדי לשנות את המציאות הזו רצוי להתחיל להפנות את הקשב לדברים היפים שיש לנו, כי בטוח יש. לא הכל שחור, אפשר ורצוי להתמקד בדברים הקטנים שיכולים לשנות את ה'פסקול': המנהלת שלי חייכה אלי הבוקר: איזה יופי. השכן הנרגן אמר לי 'בוקר טוב': יש לו גם צד נחמד, וכן הלאה. לשנות את המיקוד מ-"מה לא טוב", ל-"מה כן טוב", יכול לעשות את ההבדל בין חיים מתוך שמחה, לחיים אומללים.

ומה עם תמר? תמר החלה לעבוד על המחשבות השליליות במטרה לשנות את הפסקול, ובמקביל התחילה ליזום שיחות ולהתמודד עם הפחדים בצעדים קטנים, במשימות קטנות שמחזקות את הביטחון העצמי שלה.

טיפ שלי- להתחיל להתמקד בדברים הטובים שקורים לנו כדי לשנות את ה"מוזיקה".

  • השמות בכתבה בדויים ופרטי המטופלים שונו *