איך מחזירים את החיבה למערכת היחסים הזוגית?

איך מחזירים את החיבה למערכת היחסים הזוגית?

כאשר בני זוג רואים יותר את התכונות החיוביות בבן זוגם, אפילו כשהם מודעים לפגמים של בן הזוג, הם הרבה יותר מאושרים במערכת היחסים הזוגית. אחת הסיבות לכך היא שחיבה וההערכה מונעים את אחד הדברים ההרסניים בכל מערכת יחסים: הופעה של בוז ולעג.

ממצאי מחקר (גוטמן) מראים שבבסיס זוגיות מאושרת קיימת תשתית של חברות טובה בין בני הזוג, כבוד והערכה הדדיים, ולכן הסיכוי שילעגו או יגיבו בבוז לדברי בן הזוג בזמן מריבה, הוא קטן מאד.

מחקר שערכו אליזבת רובינסון וגייל פרייס מוכיח בדיוק את הנושא הזה: בני זוג התבקשו להעריך את האינטראקציות החיוביות שהתרחשו ביניהם במהלך ערב אחד, במקביל לצופים אובייקטיביים שבדקו וספרו את מספר הפעילויות חיוביות שהתרחשו בין בני הזוג באותו ערב. כשהחוקרים השוו בין התוצאות שבני הזוג נתנו לעצמם, לבין התוצאות של הצופים מהצד, הם גילו שזוגות שהיו בזוגיות לא מאושרת, שמו לב רק למחצית מהאינטראקציות החיוביות שהתרחשו בפועל. מכיוון שהם כל כך רגילים להתמקד בטעויות של בן הזוג שלהם, כל אחד החמיץ 50 אחוזים מהפעולות החיוביות של האחר.

הבשורה הטובה היא- שאפשר להציל את מערכת היחסים שלכם ולשנות את זה. החיבה וההערכה מגינות על הקשר הזוגי מפני מזיקים כמו בוז, ביקורת ולעג. המפתח לכך הוא להזכיר לעצמכם באופן קבוע את התכונות הטובות שאתם מעריכים בבן זוגכם, לציין ולהוקיר את המעשים שהוא עושה למענכם: ולא מדובר במחוות גרנדיוזיות שבן הזוג עושה, אלא במעשים יומיומיים קטנים ושגרתיים, אליהם תכוונו את הזרקור. כשבן הזוג עושה למענכם מחווה קטנה הביעו את הערכתם בקול, תודו לו – למשל- 'תודה שאירחת את החברה שלי כל כך יפה (למרות שאתה לא אוהב אותה במיוחד)'.

יש אנשים שמתנגדים לרעיון הזה שהם 'צריכים לחפש' רגעים חיוביים ולהודות על התנהגויות ומחוות חיוביות של בן הזוג, משום שלדבריהם זה 'מזוייף'. העניין הוא שכפי שרואים במחקר – אנשים שממוקדים בשלילי, לא רואים את החיובי בבן זוגם, ולכן עלינו  לפתח הרגל חיובי שמכייל מחדש את המערכת ועוזר לנו לראות את המציאות הקיימת. זוגות שנשואים לא באושר 'לא רואים' את המחוות החיוביות ואת התכונות החיוביות בבני זוגם. את זה אנחנו רוצים לשנות, ולכן התרגיל הזה של להפנות את הזרקור למעשים היומיומיים הקטנים שבן הזוג עושה, זה לא 'לזייף', אלא לבנות נקודת מבט ריאלית יותר, שיכולה לחולל שינוי של ממש אצל זוגות שאיבדו תקווה לשינוי לטובה.  נסו את זה לשבוע-שבועיים, Fake it till you make it.