האם אנשים משתנים?

האם אנשים יכולים להשתנות?

"אני לא מאמין שמשהו ישתנה. ככה היא היתה וכנראה ככה היא תמשיך להתנהג", הוא אמר לאחר שפגשתי את שניהם יחד. הם נשואים שבע שנים, במהלכן נולדו להם שני ילדים. הוא לא יכול לסבול את ההתנהגות שלה, לדבריו היא חסרת גבולות והמריבות ביניהם הולכות וגוברות בעיקר סביב נושא חינוך הילדים. הוא קפדן ומאמין שצריך להציב גבולות לילדים. הוא נשמע מדוכדך, חסר תקווה ונראה שהוא ויתר על הסיכוי שאי פעם ישתנה משהו.

האם אנשים משתנים?

מה הסיכוי שאתם תשתנו? האם הערכים שלכם ישתנו, האם האישיות שלכם תשתנה?

הפסיכולוג דן גילברט ערך מחקר שבדק בדיוק את זה: אלפי הנחקרים שנבדקו, התבקשו להתנבא באיזו מידה ישתנו ערכיהם בעשר השנים הבאות, הקבוצה השנייה התבקשה לומר באיזו מידה ערכיהם השתנו בעשר השנים האחרונות.

ממצאי המחקר העלו שבכל גיל אנשים ממעיטים מאד בהערכתם את מידת השינוי שהם יחוו בעשר השנים הבאות. ולא מדובר רק בשינוי בערכים, אלא גם באישיות. האנשים נשאלו באיזו מידה הם מצפים להשתנות בעשר השנים הבאות, וגם באיזו מידה הם השתנו בעשר השנים האחרונות. מתברר שקצב השינוי מאט ככל שאנו מזדקנים, אבל בכל גיל אנשים ממעיטים בהערכה של המידה בה אישיותם עתידה להשתנות בעשור הבא.

ולא מדובר רק בדברים כמו ערכים ואישיות אלא גם שאלות כמו 'האם החבר הטוב ביותר שלך היום יישאר החבר הטוב שלך בעוד עשר שנים?', או סוג החופשה המועדף, האם התחביב בו אתה עוסק היום יישאר התחביב שלך גם בעוד עשור. מחצית מהנבדקים נשאלו: "האם לדעתך זה ישתנה בעשר השנים הבאות?" והאחרים נשאלו: "האם זה השתנה בעשר השנים האחרונות?"  מתברר שאנשים צופים שהחבר שלהם היום יהיה החבר שלהם בעוד עשר שנים, שהחופשה שהכי מהנה אותם היום תהיה החופשה ממנה ייהנו בעוד עשור.

לא לגמרי ברור למה זה קורה אבל זה כנראה קשור לכך שקל מאד להיזכר וקשה מאד לדמיין. רובנו יכולים לזכור מי היינו לפני עשר שנים, אבל אנו מתקשים לדמיין מי נהיה, ואולי הטעות היא שבגלל שקשה לנו לדמיין, אנו חושבים שהסבירות שזה יקרה היא נמוכה. כלומר, כשאנשים אומרים: "אני לא יכול לדמיין את זה", הם מתייחסים לחוסר הדמיון שלהם, ולא לחוסר-הסבירות של התרחשות האירוע שהם מתארים.

בשורה התחתונה, הזמן הוא כוח רב-עוצמה: העדפותינו משתנות עם הזמן, הערכים שלנו מתעצבים מחדש והאישיות שלנו גם היא משתנה עם הזמן.  רק כשאנו מביטים לאחור אנו תופשים כמה שינוי התרחש במרוצת עשר שנים.  אנשים הם יצירות בתהליך היווצרות ושינוי מתמשך.

הקבוע היחיד בחיים הוא השינוי.