איך להחזיר את התשוקה?

איך להחזיר את התשוקה למערכת היחסים ?

"התנשקנו כמו שלא התנשקנו כבר 18 שנים", כך סיפרה ניצה (הפרטים בדויים), בעיניים נוצצות מהתרגשות. "החזרת אותנו שנים אחורנית..", הוסיף ירון, "תני לנו עוד תרגילים כאלה", ביקשו השניים, זוג בשנות החמישים המוקדמות, הורים לשני ילדים וכלב. ירון מנהל כספים בחברה גדולה, מרבה בביקורות, רואה את חצי הכוס הריקה, כעוס ומצוברח רוב הזמן. בדינמיקה בין השניים, גם לניצה, אשת חינוך במקצועה, היה חלק בשחיקה במערכת היחסים הזוגית. ניצה שהשקיעה שעות רבות בהכנת מערכי שיעור, שיחות עם הורי התלמידים, בדיקת מבחנים ועוד, לא שמה לב שכל זה בא על חשבון הזמן הזוגי שלה ושל ירון.

טיפול בילדים, הסעות לחוגים, אסיפות הורים, נטל המשכנתא, מטלות הבית, קריירה (או היעדרה), גזלו משניהם כל טיפת אנרגיה. את כל המרץ השקיעו ניצה וירון בעבודה ובשוטף, כמו זוגות רבים.

אחת הטעויות הגדולות ביותר שזוגות עושים היא לשים את מערכת היחסים שלהם על 'טייס אוטומטי' אומר ג'ון גוטמן, פסיכולוג ומתמטיקאי חוקר זוגיות עתיר ניסיון. מחקרים הראו שכאשר בני זוג עסוקים בחוויות חדשות כזוג, מופעלת מערכת התגמול של המוח.

ד"ר ארתור אהרון ועמיתיו ערכו ניסויים וחשפו שזוגות שיוצאים לבלות, ל"דייט" בערב, או עוסקים בפעילויות מהנות ומאתגרות, מדווחים על שביעות רצון גבוהה יותר בקשר הזוגי שלהם.

חוויות כאלה משחררות דופמין ונוראפינפרין, אותם כימיקלים ששוחררו במהלך תקופת החיזור הרומנטית. השורה התחתונה היא כי בילוי זוגי אינו מותרות או פינוק. זהו צורך בסיסי למערכת יחסים מוצלחת ומאושרת.

ניצה וירון החלו לצאת ל"דייט" פעם בשבוע, למדו לתקשר אחרת, התחברו לתחושות שהיו להם בשלב הרומנטי בתחילת הקשר ובמקביל, ירון מיתן את דברי הביקורת ולמד לנהל את הכעס שלו וניצה פינתה זמן לזוגיות שלהם.

טיפ שלי– הכניסו ליומן "דייט" זוגי קבוע, לפחות פעם בשבוע.